The Power of Full Engagement (2005) af Tony Schwartz & Jim Loehr

“Energy, not time, is our most precious resource”

51EHsQqcffL._SX303_BO1,204,203,200_

Hvad er vigtigst: at se travl ud, eller at være produktiv? Det er nemt at blive enige om at produktivitet er vigtigst, men kulturen på mange arbejdspladser får ansatte til at forsøge at se effektive ud – i stedet for at fokusere på at være det.

En af problemets rødder er at vi tænker for meget på time management og for lidt på energy management. I stedet for at arbejde så mange timer som muligt, er det mere effektivt at holde pauser, og til gengæld være ’100% på’ (’Fully engaged’) når vi arbejder.

Mange arbejdspladser tænker kortsigtet. Ledere føler sig tvunget til at levere et godt resultat næste kvartal, men glemmer at skabe en organisation der kan præstere på et højt niveau om 5 år. Som hvis du sover fem timer om natten. Du kan måske være produktiv og få en masse klaret her og nu, men det er ikke bæredygtigt.

Du kan få et indtryk af Tony Schwartz og hans idéer ved at se denne TED Talk.

Min yndlingsidé fra bogen: lederens energi påvirker hele afdelingen. Hvis du som leder er stresset vil det stresse dine ansatte. Det samme gælder hvis du viser overskud, loyalitet og entusiasme.

Du kan finde flere beskrivelser af de bedste bøger jeg har læst her. Hvis du vil have tilsendt udvalgt materiale fra bloggen, samt anbefalinger på andre spændende ting 4-6 gange om året, kan du tilmelde dig mit gratis nyhedsbrev her.